Policistični jajnici najčešći su uzrok neplodnosti
Žene sa ITM > 30 kg/m imaju tri puta veću mogućnost za neplodnost
Procenjuje se da danas 20 procenata parova ima problem sa začećem. Kod žena neplodnost ima mnogo mogućih uzroka: polno prenosive bolesti, endometriozu, poremećaje menstrualnih ciklusa uz gojaznost, hormonske poremećaje i izostanak ovulacije…Od svih stručnjaci upozoravaju da je prekomerna telesna težina sve opasniji “protivnik” na putu do potomstva. Prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković endokrinolog Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije kaže da i za to postoji rešenje, a na koji način, otkriva čitaocima “Bilja i zdravlja”.
Gojaznost se danas smatra multifaktorijalnom hroničnom bolešću, koja je kod žena u reproduktivnom periodu povezana sa povišenim nivoima muških polnih hormona (androgena) i izostankom ovulacije, kao što je slučaj Sindromu policističnih jajnika (PCO), kao najčešćem hiperandrogenom poremećaju. Sindrom prate gojaznost, izostanak menstruacije, pojačana maljavost, policistični jajnici koji se javljaju kod 5 do 10 odsto žena i najčešći su uzrok neplodnosti. Simptomi mogu početi u adolescenciji, kao poremećaj, tj. nepravilnost menstrualnog ciklusa ili se jave kasnije.
Sindrom PCO je najčešći uzrok menstrualnih poremećaja u reproduktivnim godinama žene, a može biti povezan sa raznim kliničkim siptomima – kaže prof. dr Dimitrijević Srećković.
Prema njenim rečima, Sindrom PCO je najčešći uzrok izostanka ovulacije i udružen je sa metaboličkim poremećajima kao što je insulinska rezistencija koja je prisutna u približno 50 – 70 odsto gojaznih pacijentkinja i predstavlja glavni faktor u nastanku sindroma.
Insulinska rezistencija je stanje u kome ćelije organizma ne reaguju na dejstvo insulina, tako da insulin ne može da ostvari svoj biološki efekat.
Da bi se suprotstavio neosetljivosti (rezistenciji) ćelija, organizam stvara povećane količine insulina, nivo insulina u krvi se povećava i nastaje hiperinsulinemija. Insulinska rezistencija i kompenzatorna hiperinsulinemija imaju važnu ulogu u pojavi povećane sekrecije androgena u sindromu PCO i razvoju izostanka ovulacije. A rizik od izostanka ovulacije i neplodnosti raste sa porastom indeksa telesne mase (ITM).
Ona ističe da postoji mnogo dokaza za postojanje veze između gojaznosti, metaboličkog sindroma i reproduktivnih posledica. Normalizacija telesne težine povećava osetljivost prema insulinu i smanjuje nivo androgena, pa smanjenje kilaže za samo 5 posto može ponovno uspostaviti ovulatorni
ciklus.
U našem nedavnom istraživanju praćeni su efekati mediteranske ishrane na korekciju telesne težine, smanjenje insulinske rezistencije i prevenciju infertiliteta žena starosti od 20 do 30 godina sa indeksom telesne mase većim od 30 kg/m2 sa sindromom PCO. Jelovnici Mediteranske ishrane sačinjeni na našoj Klinici obiluju složenim ugljenim hidratima i dijetnim vlaknima iz voća, povrća i žitarica, mononezasićenim masnoćama iz maslinovog ulja i omega 3-polinezasićenim masnoćama iz plavih morskih riba. Nakon šest meseci primene ove ishrane redukovana je težina, smanjena stomačna gojaznost i normalizacija faktora inflamacije C reaktivnog proteina, što je poboljšalo biohemijske parametre i hormonski status gojaznih žena sa sindromom PCO, a četiri pacijentkinje postaće majke -poručuje naša sagovornica. Danijela Kljajić
STRES STOPIRA PLODNOST
Žene sa ITM > 30 kg/m imaju približno tri puta veću mogućnost za neplodnost od žena čiji je ITM 24kg/m. Stomačno masno tkivo pretstavlja novoizrasli endokrini organ koji luči brojne faktore zapaljenja (citokine) i faktore tromboze. Pod dejstvom citokina u jetri se stvara C reaktivni protein (CRP) kao lako merljiv faktor inflamacije i pokazatelj rizika za više hroničnih bolesti i stanja. Povećan nivo C reaktivnog proteina u folikularnoj tečnosti gojaznih žena može ukazati na inflamaciju i povećan oksidativni stres, što je udruženo sa smanjenim razvojem jajnih ćelija.
Povećan oksidativni stres može biti dodatni mehanizam kojim gojaznost utiče na kvalitet jajnih ćelija – kaže dr Dimitrijević Srećković
Izvor časopis “Bilje i zdravlje”