Za ovaj INFARKT nikada niste čuli, a ako ste pušač vreme je da se dobro zamislite
Začepljenje krvnih sudova u unutrašnjosti oka
ili slabi vid ili izaziva potpuni gubitak vida zavisno od stepena začepljenja. Ovo stanje se takođe naziva infarkt, kao i kod ostalih delova tela, i može se javiti u arterijama ili venama oka. Kada se to desi, odumire tkivo koje taj začepljeni krvni sud hrani.
Najznačajniji faktori rizika za nastanak infarkta oka su hipertenzija, dijabetes, pušenje i gojaznost. Neka istraživanja ukazuju na to da se kod osoba s povišenim pritiskom dva puta češće javljaju začepljenja ili suženja krvnih sudova, a da taj rizik raste, za čak šest puta, kod onih koji imaju viši pritisak i pušači su.
– Da bi se sprečio infarkt oka, odnosno nagli gubitak vida na jednom oku, mora se raditi na prevenciji nekoliko oboljenja, pre svega gojaznosti, metaboličkog sindroma, predijabetesa, dijabetesa i arterioskleroze – objašnjava prof. dr Vesna Dimitrijević-Srećković iz Instituta za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, koja je nekoliko godina, u saradnji sa kolegama, proučavala stanje više od 60 pacijenata tragajući za faktorima rizika koji su mogli da izazovu nagli gubitak vida na jednom oku.
Njihovi rezultati pokazali su da začepljenje arterije nastaje iznenada kod pacijenata starih od 50 do 80 godina. Gubitak vida desi se najčešće na jednom oku, a u 46 odsto slučajeva su to osobe koje imaju povišen krvni pritisak ili dijabetes. Svi pacijenti, kaže doktorka, imali su stomačnu gojaznost, umereno povišen krvni pritisak i masnoće u krvi.
– Zabrinjavajuća je činjenica da je predijabetes nađen u 31 odsto slučajeva kod pacijenata sa začepljenjem arterije, dijabetes je bio najizraženiji kod 40 odsto pacijenata sa začepljenjem vene, a 60 odsto pacijenata imalo je smanjen dotok krvi do očnog nerva.
Hranite se kao na Mediteranu
Analize ukazuju i na to da 50 odsto pacijenata koji su doživeli neki oblik infarkta oka puši, dok su pacijenti sa začepljenjem arterije u sto odsto slučajeva pušači.
– Pacijentima se savetuju da smršaju i smanje stomačnu gojaznost. Preporučuje se pripremanje hrane po jelovnicima zdrave ishrane, bogate dijetnim vlaknima i složenim ugljenim hidratima iz voća, povrća, žitarica, kao i mononezasićenim masnoćama iz maslinovog ulja – smatra dr Dimitrijević.