JEDITE KVALITETNO, NE ZA DVOJE
Meditersanska ishrana uz voće i povrće, ribu i mahunarke najbolji izbor Jaje sadrži holin važan za razvoj bebinog mozga. Od optimalne telesne težine trudnice i namirnica koje konzumira, zavisi i razvoj ploda, pa su i neuhranjenost i gojaznost buduće majke potencijalna opasnost za komplikacije tokom trudnoće. Stručnjaci preporučuju da se sa
zdravom ishranom počne još pre začeća. Prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković, endokrinolog Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije za naš list otkriva kako treba da izgleda jelovnik jedne trudnice.
– Jutarnja mučnina u drugom mesecu trudnoće može biti rezultat rastućeg nivoa estrogena, blage dehidratacije ili nižeg šećera u krvi, pa tada od pomoći može biti ishrana bogata proteinima i ugljenim hidratima:
- koštunjavi plodovi,
- jogurt,
- tvrdo kuvana jaja,
- piletina,
- pečeni krompir,
- pirinač,
- povrće,
- žitarice.
Za užinu se preporučuje
- sezonsko voće ili
- ceđeni voćni sok
i mnogo tečnosti (osam čaša vode dnevno) ako je mučnina praćena povraćanjem. Nedovoljan unos vode kod trudnica može dovesti do nesvestice, slabosti mišića a fetus ne dobija dovoljnu količinu hrane.
Tako se ugrožava razvoj bebe, smanjuje količina plodove vode, pa može nastupiti i preuranjeni porođaj – kaže prof. dr Dimitrijević Srećković. Prema njenim rečima, u prvim nedeljama kada se formira moždano stablo bebe, folna kiselina je jako važna.
– Trudnici je potrebno 600 mikrograma folata dnevno, a nalaze se u:
- spanaću,
- kvascu,
- džigerici i
- pirinču.
Folnom kiselinom bogate su:
- pahuljice,
- hleb od celog zrna žitarica,
- braon pasulj,
- blitva,
- brokule,
- karfiol,
- špargle,
- cvekla,
- spanać,
- dinja,
- pomorandža,
- avokado.
Pošto je folna kiselina osetljiva na visoke temperature, povrće treba jesti presno,
pripremljeno na pari ili u vrlo malo vode. Ako je prisutan umor savetuje se ishrana bogata složenim ugljenim hidratima i dijetnim vrlaknima iz voća, povrća i žitarica uz mlečne proizvode.
Za jutarnje mučnine pomoći će čaj od djumbira, kamilice i nane i od lista od maline, ali samo šolja dnevno.
Idealno 11 do 15 kg više Naša sagovornica kaže da je najporazniji savet za jednu trudnicu da treba da jede za dvoje! Ona objašnjava:
Od četvrtog meseca trudnoće potrebno je unositi svega 200 do 300 dodatnih kilo kalorija na dan. Idealan porast težine je od 11 do 15 kg, a ishrana podrazumeva namirnice bogate vitaminima i mineralima iz voća, povrća, mlečnih proizvoda, posnog mesa, ribe, integralnih žitarica. Nikako se ne preporučuje niskokalorijska dijeta, jer može da utiče na razvoj mozga i da dovede do nižeg koeficijenta inteligencije i poremećaja u ponašanju deteta. Zbog prevencije fetalnih oštećenja trudnicama se savetuje izbegavanje slatkiša, mesnih prerađevina (viršle, kobasice, paštete, šunka), refinisanih ulja, konzervansa, veštačkih aditiva i
zaslađivača, kofeina, alkohola i cigareta.
Dr Dimitrijević Srećković kaže da je zatvor čest pratilac trudnoće, a da bi se sprečio u ishranu treba uvesti: pasulj, mekinje, hleb i cerealije od celog zrna, mleveno seme lana, lisnato zeleno povrće. Ona ističe da je mediteranski način ishrane najbolji i za trudnice i da one koje uz mnogo voća i povrća koriste maslinovo i repičino ulje, rađaju decu koja manje rizikuju da obole od astme ili alergija.
Za trudnice važi pravilo tri glavna obroka i dve užine. Doručak se ne sme izostaviti a preporučuje se jogurt, hleb od celog zrna, bareno jaje, sezosko povrće. Za užinu voće, za ručak supa ili čorba, parče ribe ili mesa, salata od sezonkog povrća, žitarice ili integralni pirinač, špageti, mahunarke. Dobar izbor za večeru je sir ili jogurt, integralni hleb, sezonsko povrće. Dovoljan unos joda obezbediće se redovnim unosom morske ribe i mleka i malom količinom jodirane morske soli. U drugom trimestru povećava se apetit, a potrebe za gvožđem se udvostručuju zbog uvećanog volumena krvi. U ovom periodu značajni su vitamin D i omega-3 masne kiseline (riba), a viitamin C se uzima svakog dana. Ugljeni hidrati treba da obezbede 60 posto energetskog unosa na dan, a dobar izvor su pasulj, grašak, boranija, sočivo, leblebija, soja, lešnik, badem, orah – kaže naša sagovornica.
Iako je savet da se, zavisno od vrste, uzima tri puta nedeljno po 100 do 200 gr ribe, nije svaka preporučljiva za trudnice, jer neke sadrže visok nivo žive koja je toksičan metal. Živa iz ribe koju trudnica pojede, taloži se u njenom telu, prolazi kroz placentu i može da se nađe u bebinoj krvi. Zato buduće mame ne bi trebalo da jedu meso morskog psa, skušu i sabljarku. Dr Dimitrijević Srećković kaže da su u ovim jesenjim danima dobar izbor: bundeva, cvekla,kupus, ali da ne treba zaboraviti još jednu
važnu namirnicu:
– Jaja obezbeđuju dnevne potrebe za belančevinama i vitaminima A, D, B2 i gvožđem, a preporučena količina je do četiri komada nedeljno. To je jedna od retkih namirnica koja sadrži holin, jedinjenje nalik vitaminu, a neophodno je za uspešno obavljanje ćelijskih funkcija i omogućava pravilan razvoj mozga bebe. Holin je važan za razvoj hipokampusa, dela mozga u kojem je smešten centar za pamćenje.
Danijela Kljajić
SAVET PLUS
*Vitamin B6 je dobar za trudnice, ali je 10 mg gornja bezbedna granica i
ne uzima se bez konsultacije sa lekarom
*Čaša vode svakog sata smanjuje jutarnju mučninu
*Jesti više manjih obroka tokom dana
*Izbegavati prženu i masnu hranu jer izaziva mučninu
*Da bi se sprečila gorušica treba jesti badem, а izbegavati sok od
limuna, pomorandže, proizvode od paradajza
RIZICI
Trudnice koje su gojazne i imaju značajan porast telesne težine u toku trudnoće, češće razvijaju povišen krvni pritisak u toku trudnoće, češće se porađaju carskim rezom i rađaju decu prevelike telesne mase. Istraživanje sprovedeno u Finskoj otkrilo je da povećanje težine za 18 kg u trudnoći povećava rizik od raka dojke za 40 procenata. Pothranjenost ili nedovoljno povećanje telesne mase tokom trudnoće faktor je rizika za porođaj pre termina, poremećaje razvoja ploda i teškoće u uspostavljanju dojenja – kaže naša sagovornica.
DNEVNE POTREBE
*500 gr voća i povrća
*100-150 gr posnog mesa
*150-200 gr plave morske ribe
*30-50 gr proteina(jaja, sir)
*400-600 ml mleka
*2 kašike maslinovog ulja
*70 miligrama vitamina C
IZVOR “BILJE I ZDRAVLJE”broj 325, 30. septembar 2016.god