Budući da se radi o podmuklom stanju čiji simptomi ne zvone na uzbunu, preddijabetes je teško otkriti, pa se dijagnoza uspostavi tek kada se javi neki drugi zdravstveni problem. Ipak, nema dileme da je preddijabetes usko povezan sa gojaznošću i nezdravim životnim stilovima. Samim tim mnogo toga zavisi od vas samih. Iako nema izražene simptome, možete ga naslutiti po čestim napadima gladi i po jakoj želji za slatkišima. Sve to praćeno mučninom, glađu, drhtavicom i hladnim preznojavanjem već ukazuje na to da je vreme da odete doktoru jer, ukoliko se ne otkrije na vreme, preddijabetes može prerasti u dijabetes tip 2.
Preddijabetes predstavlja prelazno stanje između normalne glukozne tolerancije i dijabetesa tipa 2. Stanja preddijabetesa
udružena su sa metaboličkim sindromom i predstavljaju veliki rizik za razvoj dijabetesa tipa 2, ateroskleroze, kardiovaskularnih
bolesti i karcinoma. Zato je veoma važno da se otkrije na vreme – objašnjava prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković, internista endokrinolog Klinike za endokrinologiju, dijabetes i metaboličke poremećaje KCS.
Preporučuje se mediteranska ishrana, koja je bogata dijetnim vlaknima i složenim ugljenim hidratima iz voća, povrća, žitarica, mononezasićenim masnoćama iz maslinovog ulja, omega-3 polinezasićenim masnoćama iz morske ribe, uz smanjenje masnoća i proteina životinjskog porekla. Svakodnevna šetnja ili brzi hod od bar pola sata povoljno utiču na regulisanje metabolizma i na smanjenje gojaznosti – kaže doktorka Dimitrijević Srećković
Stomačna gojaznost je faktor rizika
Nepravilna ishrana, manjak fizičke aktivnosti i sve zamke savremenog načina života uzrok su gojaznosti i metaboličkog sindroma koji podrazumeva stomačnu gojaznost, povišene trigliceride, nizak HDL holesterol, šećer u krvi preko 6,1 mmol/L i povišen pritisak. To sve izaziva lančanu reakciju koja vodi u nastanak preddijabetesa, dijabetesa, oboljenja krvnih sudova, bolesti jetre…
Brojna ispitivanja pokazuju da osobe sa stomačnom gojaznošću češće obolevaju od šećerne bolesti i infarkta miokarda, za šta postoje i naučna objašnjenja. Stomačno masno tkivo predstavlja novonastali endokrini organ koji luči brojne faktore zapaljenja i tromboze, što sve utiče na ubrzanu aterosklerozu – ističe doktorka Dimitrijević Srećković.
Čim smršate i smanjite stomačnu gojaznost, povoljni efekti biće vidljivi na svim poljima – zdrava kilaža povoljno će uticati na regulaciju masnoća, krvnog pritiska, nivoa šećera, pa samim tim i na razvoj preddijabetesa i dijabetesa.
Autor Violeta Nedeljković
Izvor www.zena.blic.rs